БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 99
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Прогноз погоди

Каталог статей

Головна » Статті » Статті (Українська мова)

Відданий рідній землі
Чи дізнається світ про українського математика Георгія Вороного?

Міністру закордонних справ України пану Арсенію ЯЦЕНЮКУ

У 2008 році виповнюється 100 ро­ків пам'яті визначного українського математика Георгія Феодосійовича Вороного (1868—1908), наукові дослідження якого залишили глибо­кий слід у сучасній математиці.

Г.Ф.Вороний народився 16 (28) квпня 1868 р, в с.Журавка колишньої Полтавської губернії (нині Варвинський район Чернігівської області) в родині відомого своєю просвітницькою діяльністю профе­сора Феодосія Вороного. Закінчив Прилуцьку гімназію (1885), Петер­бурзький університет (1889), був залишений при університеті для підготовки до професорського звання. Після захисту магістерської дисертації (1894) призначений професором Варшавського університету, 1897 р. захистив докторську дисер­тацію. З 1898 р. також був деканом механічного факультету Варшав­ського політехнічного інституту. 1907 р. його обрали членом-корес­пондентом Петербурзької АН.

З Журавкою Г.Вороний був тісно пов'язаний упродовж всього свого життя — щорічно приїздив до рід­них на літній відпочинок, обмірко­вував тут свої наукові праці. Тяжка хвороба нирок стала причиною йо­го ранньої смерті. 20 листопада 1908 року Георгій Феодосійович Воро­ний помер у Варшаві. Згідно з ос­танньою волею вченого, він похова­ний у Журавці.

Роботи вченого знайшли свої продовження саме в наш час. Зок­рема, два його останніх мемуари, в яких побудовано математичні об'єкти — діаграми Вороного, — нині широко вживають у багатьох актуальних напрямах науки: в ком­п'ютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні ро­ботів, розпізнаванні образів, ство­ренні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних сис­тем, мікробіології, радіаційній фі­зиці, фізичній хімії, астрономії, аст­рофізиці, кристалографи, медицині, археології, антропології,, картографії тощо. Діаграми Вороного викори­стовуються фахівцями  багатьох га­лузей знань практично в усіх краї­нах Європи, у США, Канаді, Япо­нії, Австралії, Гонконгу, Новій Зе­ландії тощо.

За останні 20 років вийшло  кіль­ка ґрунтовних монографій, присвя­чених діаграмам Вороного. В різних країнах світу проводяться конфе­ренції, школи, присвячені діагра­мам Вороного та їхньому застосу­ванню. Так, у серпні 2002 року в Ратджерському університеті (США) проходила літня школа з діаграм Вороного. У 2004 році в Токіо (Япо­нія) були започатковані щорічні VD- конференції (Міжнародні конференції з діаграм Вороного). Друга Міжнародна VD- конференція від­булаcя в жовтні 2005 року в Сеулі (Південна Корея), організована во­на була Дослідницьким Центром з Діаграм Вороного, який створено в Сеулі. У березні 2006 року в Лейдені (Нідерланди) проходив Міжнарод­ний симпозіум з діаграм Вороного. У жовтні 2006 року відбулася на­ступна VD- конференція в Калгарі (Канада). У липні цього року у Ве­ликій Британії (Гламорган, Уельс) відбулася четверга VD- конференція.

Архів ученого зберігається в Інституті рукописів Національної бібліотеки України ім. В.Вернадського. У 50-х роках Інститут матема­тики НАН України видав повне зіб­рання наукових праць Г.Вороного (в трьох томах). Починаючи з 1993 року, Інститут математики провів три міжнародні конференції, при­свячені розвитку тих напрямів нау­ки, які були започатковані Воро­ним. за участю фахівців багатьох країн світу, праці конференцій були видані Інститутом. Особливу увагу привертає двотомне видання „Voronoi's Іmрасt on Modem Science" (1998. 504 cтop.), в якому взяли участь фахівці з 18 країн світу. Український переклад оглядових статей цього збірника був виданий у 2003 році.

У серпні 2008 року в Києві пла­нується наступна, четверта міжна­родна конференція, присвячена ді­аграмам Вороного і розвитку інших питань, які розробляв Вороний. Ос­новним її організатором має висту­пити Національний педагогічний університет імені М.Драгоманова. За пропозицією організатори VD- конференцій, цю конференцію планується провести спільно із п'ятою Міжнародною VD-конференцією.

У листопаді 2006 року Президія HAH України зверталася до Мі­ністерства закордонних справ України з проханням підтримати іні­ціативу Інституту математики про включення імені Г.Вороного до списку осіб, пам'ятні дати яких відзначаються комісією ЮНЕСКО на міжнародному рівні. Звернення Президії було підтримано окремим листом повідних вчених-математиків HAH України. На жаль, пред­ставлені документи в свій час не бу­ли передані до комісії ЮНЕСКО. Нещодавно нам стало відомо, що у вересні ц р. комісія ЮНЕСКО буде остаточно визначати імена вчених, пам'ятні дати яких відзначатимуть­ся на Міжнародному рівні у 2008 році.

Заслуги Вороного належно поціновані, створені ним поняття і ме­тоди виявились найвищою мірою потрібними, про що свідчить широ­ке вживання іменних термінів „формула Вороного", „діаграма Во­роного", „метод Вороного". Що ж стосується широкого загалу, то, на жаль, ім'я Георгія Вороного зали­шається йому невідомим. Відзна­чення 100-ї річниці пам'яті Г.Воро­ного, крім суто наукових цілей, має на меті ознайомити наукову гро­мадськість зі здобутками українсь­кої  науки минулих років і сьогоден­ня, піднята її вартість в очах світо­вої наукової громадськості і тим са­мим зміцнити „наукову ауру нації", що дуже важливо в наш час станов­лення держави.

Просимо Вашого втручання для виправлення ситуації і внесення імені Георгія Вороного до переліку імен визначних діячів науки і куль­тури, пам'ятні дати яких у 2008 році відзначатиме міжнародна гро­мадськість по лінії

 

 

ЮНЕСКО.

К. СИТНИК,

академік НАН України,

 Л.ЯКОВИШИН, Герой України, В.ШЕВЧЕНКО,

професор, О .ЗАКУСИЛО, доцент, С.КОМІСАРЕНКО,

 академік НАН та АМН України, Д.ІІАВЛИЧКО,

 Герой України, О.ГОЛОВКО, доктор історичних наук

Категорія: Статті (Українська мова) | Додав: fond_voronogo (16.10.2010)
Переглядів: 626 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz