БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 99
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Прогноз погоди

Батько: педагог і громадський діяч

Георгій МАРАХОВ,

професор Київського університету


До 75-х роковин Г.Ф. Вороного

20 листопада минуло 75 років, як не стало Георгія Феодосійовича Вороного – українського математика, члена-кореспондента Петербурзької Академії Наук. Г.Ф.Вороний народився в Журавці, тут пройшло його дитинство, тут він бував у різні роки свого життя, тут він і похований. Пам’яті Г.Ф.Вороного присвячено цей матеріал.

Красива наша Україна, багата і різноманітна її природа – ліси, луки, ріки… Але ще прекрасніші її люди. Про одного з них і піде мова у цьому матеріалі.

У минулому столітті у мальовничому селі Журавка колишньої Полтавської губернії Пирятинського повіту (нині Варвинський район на Чернігівщині) поселилася велика сім’я Вороних. Один із родоначальників її – Яків Вороний був офіцером, але залишив військову службу і зайнявся сільським господарством. Проте справи йшли у нього погано і він збіднів. Його діти здобували засоби для існування власною працею. Старший син Феодосій був здібним хлопцем. Його віддали до Полтавської гімназії, яку він закінчив із золотою медаллю. В тому ж році Ф.Я.Вороний успішно здав вступні екзамени на історико-філологічний факультет Київського університету. Постало питання: за які засоби навчатися? Екзаменатори звернули увагу на здібного юнака і допомогли йому звернутися до попечителя Київського навчального округу Н.Р.Ребіндера. останній написав ректору університету і попросив його «зважаючи на вкрай бідний стан», зачислити Вороного на «казенне утримання». Ректор дав згоду, і Вороний став студентом.

Роки навчання Вороного співпали із великими політичними подіями у країні. Незадоволені кріпаччиною, селяни піднялися проти поміщиків і царського самодержавства. Країна покрилася заворушеннями і повстаннями. Положення було настільки серйозним, що могла виникнути революція. Студенти університету співчували народу. Висувалось багато різних планів, пропозицій. Серед них була й ідея почати просвітницьку роботу. Студенти говорили, що бідні люди терплять не тільки від кріпацького гніту, але й від безграмотності і без культур’я. Тому було поставлено завдання: просвітити народ, відкрити йому очі на все, що він не міг побачити.

Виникла ідея створити безкоштовні недільні школи для бідних дітей, серед авторів якої був і Ф.Я.Вороний. Підтримана іншими студентами, ця ідея перетворилася у життя. Восени 1859 року недільні школи появилися у Києві, а потів і в інших містах. Перед цим, влітку, з ініціаторами створення недільних шкіл зустрівся Т.Г.Шевченко. Він висловив декілька порад, пропозицій і подав особисту допомогу недільним школам. Випало розмовляти з українським народним поетом і Ф.Вороному. Феодосій Якович викладав історію дітям ремісників і кріпацьких селян у Подільській недільній школі Києва, яка знаходилася у повітовому дворянському училищі на Подолі. Для вчителів недільних шкіл Вороний написав методичні рекомендації про значення вивчення історії і її ролі для освіти народу. Вороний говорив, що знання просвіщають «розум людини, повідомляють їй більш широке розуміння свого становища в житті». Навчити кожну людину грамоті, - значить відкрити перед нею світ, внести в її душу радість…

Закінчивши університет, Ф.Я.Вороний чверть віку працював на викладацькій роботі. Він був учителем, директором Немирівської, Кишинівської, Прилуцької, Бердянської гімназій, а також Ніжинського ліцею, який пізніше став педагогічним інститутом. Всюди він ніс дітям і дорослим знання, виховував чесних і люблячих свою справу людей.

Вийшовши на пенсію, Ф.Я.Вороний поселився у Журавці, в садибі рідних. Він і тут продовжує свою педагогічну діяльність. Феодосій Якович заснував тут школу і докладав усіх своїх знань, досвіду для успішного навчання дітей односельчан. Свої погляди, працелюбство, він зумів прищепити і своїм дітям. Його син Георгій став математиком, ученим, членом-кореспондентом Академії наук у Петербурзі і продовжував розвивати традиції вітчизняних математиків. Гуманісти і просвітителі Вороні залишили про себе добру пам’ять.

 

 

 

 

 

Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz