БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 99
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Прогноз погоди

Журавська народна бібліотека

Для історії бібліотечної справи важ­лива кожна ланка. І Британський музей, і Центральна наукова бібліотека Акаде­мії наук УРСР, і перша-ліпша шкіль­на кожна має свою специфіку, свою аудиторію, своє коло читачів. Щоб мати повне уявлення про читача, його треба досліджувати на всіх рівнях, і щоразу аналіз повинен бути конкретний, доказо­вий, побудований на реальних фактах.

У фамільному архіві Ґалаґанів зберіг­ся «Звіт Журавської безплатної народ­ної бібліотеки-читальні за 1898 рік» (Центральний державний історичний ар­хів УРСР, ф. 1475, оп. 1, №1551, арк. 27—35). Журавка — це старовинне се­ло Варвинського району Чернігівської області (відоме з 1618 року), в якому народився видатний математик Георгій Вороний. Звіт бібліотеки складено так грамотно, тямуще, з такою ретельною статистичною обробкою матеріалу,  що обійти його, вивчаючи відповідну добу, бібліотекознавці навряд чи зможуть.

Відкрито журавську бібліотеку 25 бе­резня 1898 року. Її фонди склали книж­ки, що виписала для неї Харківська земська управа від Харківського това­риства письменності на суму 250 кар­бованців. На кінець року на бібліотеч­них полицях стояло 1069 книжок (666 назв).

Читачів протягом року було 392, най­більше молоді. Осіб віком від 12 до 17 років нараховувалося майже полови­на — 178. У селі це була, ясна річ, ве­лика новина, на яку всі й накинулись. Через це кількісний показник з нуля досяг одразу найбільшого числа — 872 . відвідувань. Потім почались літні роботи, й відвідувачів стало мен­ше, у вересні лише 146. Після цього крива знову поповзла вгору, але первісної позначки вже не досягла. Як відзначав бібліотекар, тут найбільше виявився брак навички, ще не встигла виробитись сама потреба в регулярному читанні. Це найкраще видно з того, що читачів, які взяли за рік понад 50 книжок, було лише п’ять, тоді як двома-п'ятьма книж­ками задовольнилося 130 читачів. Біб­ліотекар зазначав також, що з книжка­ми поводилися дуже недбало, неохайно, так що доводилось швидко міняти палі­турки, ставлячи для міцності потовще­ний картон.

Звіт дає добре уявлення про склад читачів. Прошарок сільської інтелігенції був на той час іще дуже мізерний: уні­верситетську освіту мало лише троє читачів. Незакінчений курс народного училища — 193 читачі. Дворян записа­лось до бібліотеки 29, але більшість становили : козаки, селяни та міщани. На жаль, відома лише сумарна їхня кіль­кість — 293. За заняттями найбільше було хліборобів — 307.

Зрозуміло, приходили до книгозбірні тільки письменні. Але набути письмен­ність— це ще півсправи. Чи не важли­віше, що ці письменні читали й що хотіли читати. 3 цього боку ситуація була досить-таки невтішна. Газети в книгозбірні не читалися зовсім. Ілюстро­вані журнали переглядались заради ма­люнків. Чого ж вимагали читачі? На жаль, «Еруслана Лазаровича», «Бову Королевича» й подібне низькопробне чтиво. Диво дивне, як широко розій­шлась у XIX ст. слава цих «героїв» ма­сової літератури, що про них знали на­звіть у селах, віддалених від залізниць, і прагнули познайомитися з їхніми под­вигами докладніше!.. Якась фатальна пошесть.

На щастя, «Еруслана» на поріг бібліотеки не пускали. Із наявних книжок, в огляду на віковий склад читачів, найбільший попит мали казки. З відділу «Романи, повісті й казки» найчастіше брали павленківське видання «Сказок» Андерсена – 179 разів. Багато читали й російських казок. «Украинские сказ­ки» Григорія Данилевського взяли 15 разів. Статечні, літні селяни віддавали перевагу «душеполезной» книзі: 163 рази взято «Избранные жития святых».

Інтерес до свого минулого читачі сяк-так могли задовольнити виданням Слєпушкіна про Богдана Хмельницького. Ця книжка вела перед в історичному й біографічному відділах, її брали 23 рази. У журавській книгозбірні існував і від­діл «Природознавство й медицина». З нього бібліотекар 33 рази видав «Извле­чения из жизни животных» Брема за редакцією Сент-Ілера. Він, однак, скар­жився, що, повертаючи цю книжку, чи­тачі казали: «Погана»,— засвідчуючи свою непідготовленість до неї.

Серед «дорослої» белетристики най­більше брали книжок з одинадцятитом-ника Л. Толстого – 71 раз, далі йшли твори Майн Ріда – 49 разів, «Комедии»

Шекспіра – 46, десятитомне   повне зі­брання творів Пушкіна – 43, повний п'ятитомник Гоголя – 41.

Українські видання особливою увагою бібліотекаря, здається, не тішились. То як же лишалося ставитись до них малоосвіченим читачам? «Марусю» Марка Вовчка, скажімо, читали 12 разів. Тіль­ки 11 разів журавські селяни взяли й Шевченкового «Кобзаря» і так само – третій та четвертий томи «Повестей и рассказов» Квітки-Основ'яненка.

Щоправда, все це дані не за повний рік, а лише за квітень-грудень. За два­надцять місяців показники, мабуть, вийшли б більші.

Кошти бібліотеки були незначні, а джерела цих коштів – різношерсті. Так, 110 карбованців склали збори від спектаклів, влаштованих на користь книгозбірні, близько 38 карбованців – внесок М. Ф. Вороного (мабуть, родич математика).

З такої біди виростала освіта в селі Журавці. А для нас сьогодні ця картина цікава тим, що дуже виразно, ніби через мікроскоп, показує найпершу ла­ночку нашого передреволюційного читачівства.

СЕРГІЙ АБАЗА


Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz