БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 95
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Прогноз погоди

Каталог статей

Головна » Статті » Статті (Українська мова)

Благодійний фонд імені Георгія Вороного. Нам один рік. (Частина 1)
Адреса фонду - с. Журавка.
               Про родину Вороних в селі Журавка знали завжди.
        Про них нагадувала початкова школа, бо розміщувалася саме в  колишньому будинку Георгія  Вороного,  та й  звалася Жоржишеною, співзвучно з іменем вченого – Жорж.  Назавжди в пам’яті залишилося дитинство і цей  мальовничий куточок, де буяв бузок, п’янили повітря сосни, щедро дарували прохолоду дуби та берести,  і казковий пейзаж ставка та плавнів річки Удай. А ще наші перші вчителі, що радушно відкривали нам двері в країну знань: Ігнатенко Лідія Кирилівна, Тарасевич Марія Юхимівна, Карен  Дора Степанівна, Тягло Марія Степанівна, Михайленко Олександра Мусіївна. Декілька поколінь журавчан початкову освіту здобували саме в цій школі. Чотири роки я, Володимир Тандура та Микола Моторко  також  навчалися в ній. Проте, на жаль, сьогодні  приміщення школи,  а значить будинок вченого, можна побачити  лише на старих фотографіях.
           Про Вороних нагадував склеп на сільському цвинтарі, в якому було поховано вченого та його батька, а потім його руїни, де малеча ховалася,  граючись у війну…  Тепер там споруджено скромний обеліск.
Про них ділилися спогадами старожили-односельці. Адже багато з тих, що мешкають на Кулажині (так називається частина території села),  працювали в родині, або були пацієнтами Ольги Митрофанівни − дружини вченого, чи прийнятими її руками новонародженими, а то й хресниками, цієї чудової  жінки.   
         А ще  спогади про дитячий садок, про школу з розсувною стіною, де організовувалися театральні вистави та свята, сільську бібліотеку та завод по переробці лікарських рослин, при якому діяли школа садівництва, розплідники-плантації лікарських рослин та розкішні сади.  І чудові різдвяні та новорічні свята, що організовувала родина вченого для сільської дітвори.  Все це далеко не повний перелік добрих, благородних  та благодійних справ родини.
Нагадуванням про них, для багатьох  поколінь  журавчан, були також земельні наділи та будинки, що зводилися  за кошт родини Вороних для тих молодят, що працювали у них та й побралися. 
Тому у засновників фонду не виникало запитання: де саме реєструвати Благодійний фонд імені Георгія Вороного? Всі одноголосно вирішили − у Журавці.
             Що надихнуло нас на створення Фонду?
             Про те, що Георгій Вороний − вчений-математик, було відомо. Про це  писалося  в енциклопедії. Але я ніколи не задумувалася над тим, завдяки чому його ім’я занесено до енциклопедії і яке значення та вагу мають його відкриття. Саме тому  приїзд учасників Четвертої  міжнародної київської конференції з аналітичної теорії  чисел і просторових мозаїк, присвяченої розвитку тих напрямків науки, які започаткував Георгій Вороний,   (конференція проводилася того року в Києві разом із П’ятим  щорічним міжнародним симпозіумом з діаграм Вороного і їх застосувань у науці і техніці  − ініціаторами  цих симпозіумів є вчені багатьох країн світу, зокрема дирекція Дослідницького центру з діаграм Вороного в Сеулі), та відгуки  про цю подію  для мене мали ефект розриву  бомби. Мабуть, лише тоді, чи не вперше, я, нарешті, збагнула, що ходила   тими ж стежками, що й геніальний вчений, і  пригадала ті задушевні розмови, що тихо велися у нас вдома в передвечірній час моїми батьками з повною  жіночкою з добрими очима на ймення Нюра, яка виявляється була дружиною Андрія − племінника Г.Ф. Вороного, що в 1928  році відкрив Журавську палеолітичну  стоянку.  Приходила до нас вона частенько, але зміст їх розмов не пам’ятаю, бо мала була.
             Усвідомила, дивовижність долі вченого, його родини та її трагізм. З  покоління в покоління в родині передається дух творчості, геніальності, шляхетності та благодійності.      
 Це підтверджується тим, що батько вченого, Феодосій Якович, також був професором словесності,   директором Немирівської, Кишинівської, Бердянської гімназій, першим директором Прилуцької чоловічої гімназії, а також Ніжинського ліцею, який пізніше став педагогічним інститутом. Всюди він ніс дітям і дорослим знання, виховував чесних і люблячих свою справу людей.  Вийшовши на пенсію,  Феодосій Якович поселився у Журавці, в садибі рідних. Він і тут продовжує свою педагогічну діяльність, заснував школу і докладав усіх своїх знань, досвіду для успішного навчання дітей односельчан.
           Обидва сини Георгія Вороного внесли значний вклад у розвиток медичної науки. Старший син Олександр,  працюючи головним лікарем Яготинської  районної лікарні  взявся за вирішення проблеми із проблем – ракову та написав працю   «Теорія вірогідності та рак» (надрукована в 1935р.), де сформулював  біофізичний механізм виникнення злоякісних пухлин  Але  за  наклепом,  був  арештований та помер у засланні в поселенні Аикино Устьвимського району республіки Комі. Його  не стало, не стало  і його праць. Хто знає,  на якому рівні знаходилася би сьогодні медицина щодо лікування онкологічних захворювань, коли б  старший син Георгія Вороного мав змогу довести своє відкриття  до логічного завершення. Говорять, рукописи не горять…..Можливо це так, і десь віднайдуться результати досліджень та висновки Олександра Вороного і людство буде врятоване… .
            Молодший син – Георгій (Юрій Юрійович) -  3 квітня 1933 року, вперше у світі, зробив пересадку трупної почки хворій людині, тим самим поклавши новий напрямок в медичній науці - пересадці хворим  донорських органів. Сьогодні про це багато пишуть, але першим був саме Юрій Вороний. Нещодавно у Харкові  урочисто відкрито меморіальну дошку  Юрію Юрійовичу Вороному. Харківський національний медичний університет видав книжку про його  життєвий шлях  та діяльність, один примірник якої, надіслано  і  нашому фонду, за що ми дуже вдячні.
           Про це також свідчать висока освіченість та шляхетність його дочки Олександри. Трьох із  шести дітей Георгія Вороного, було репресовано. та не зважаючи на це, де б не були члени родини вченого, вони завжди залишалися людяними, шляхетними, завжди допомагали іншим, займалися просвітництвом і благодійністю. Усвідомила, що вся родина Вороних заслуговує на пошану та пам’ять.      
В моїй уяві  постало багато запитань. Вперше я замислилася, чому про людину, яку шанують в усьому світі, винаходи якого мають вселенське прикладне значення в найрізноманітніших галузях науки і техніки, майже не згадують в Україні. Чому праці Вороного використовуються фахівцями різних галузей знань практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Японії, Південній Кореї, Гонконгу, Австралії,  Новій Зеландії, а в Україні про це мало кому відомо. Чому в Сеулі (Корея) існує Дослідницький центр з діаграм Вороного, а на Україні його не вивчають ні в школі, ні у ВУЗах, за нього майже  не пишуть у пресі, не відзначають його пам’ятних дат, його пам’ять не увічнена  жодним пам’ятником чи музеєм. Чому, чому, чому, …. та що необхідно зробити щоб   виправити це?
           Отак народилася ідея: створити  Благодійний фонд імені Георгія Вороного, відновити історичну справедливість як щодо знаменитого математика, так і відносно членів його родини.  Але, як виявилося потім, в процесі вирішення організаційних питань, ми були не першими. Створити міжнародний благодійний  фонд мала  намір також група ініціаторів з Києва, в складі якої були  правнучка Г.Вороного Швець Н.Г., письменник Шокало О.В., народний депутат першого скликання Желіба В.І. та інші.  Навіть Статут  ними вже був підготовлений.  І тоді ми запропонували об’єднатися. Саме так, 26 червня 2010 року на загальних зборах засновників  і був створений Благодійний фонд імені Георгія Вороного. 05.08.2010 року Головним управлінням юстиції у Чернігівській області йому надано статус місцевої благодійної організації, діяльність якої поширюється на Чернігівську область, а  16 серпня 2010 року здійснено його державну реєстрацію у Варвинській районній державній адміністрації.
         Здається зовсім недавно ми збиралися, радилися,  обговорювали питання щодо створення та напрямків роботи нашого фонду. А вже минуло понад  рік.
               Серед засновників та членів фонду  правнучка вченого - доцент Міжрегіональної академії управління персоналом, ад’юнкт-професор Міжнародної кадрової академії Неллі Швець(Вороная), Надзвичайний і Повноважний посол України, депутат Верховної Ради України першого скликання Володимир Желіба, кандидат фізико-математичних наук Галина Сита, яка  ось уже майже 30 років досліджує життєвий шлях та наукову спадщину вченого, письменник, головний редактор журналу "Український світ” Олександр Шокало, професор, доктор фізико-математичних наук Валерій Дубко, депутати обласної ради: начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Анатолій Заліський та залужений працівник освіти і науки України Володимир Тандура,  знані та шановані в області та Варвинському районі люди: кандидат наук з державного управління, директор обласного державного архіву  Раїса Воробей, кандидат економічних наук, Заслужений працівник сільського господарства Микола Даниленко, радник голови обласної державної адміністрації Микола Моторко, головний редактор газети "Сіверщина" Василь Чепурний,  заступник голови Варвинської райдержадміністрації Микола Івашина,  начальник управління освіти Варвинської райдержадміністрації Володимир Кутовий,  доцент Чернігівського національного університету імені Т.Г.Шевченка Анатолій Педорич,   заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук Михайло Дідовець, Владислав Кальний, Віталій Сварич, Ніна Кугач,   земляки-односельці вченого:  сільський голова В’ячеслав Пилипченко, директор  школи Михайло Момот,  заступник директора Линовицького цукрового комбінату Микола Луценко, Микола Ляшенко, а також колективний член фонду – ТОВ «Дружба Нова» Варвинського району на чолі з генеральним директором Сергієм Гайдаєм.
Обмежень щодо  членства у фонді немає. Членами Фонду можуть бути громадяни України, іноземці, особи без громадянства незалежно від національності віком від 18 років, а також юридичні особи незалежно від форм власності, які визнають Статут Фонду, виконують основні завдання Фонду, сплачують вступні та  членські внески.
Мета та основні напрямки роботи фонду
          Створено фонд саме  з метою реалізації комплексу заходів щодо гідного вшанування пам’яті геніального вченого, популяризації його досягнень та наукових здобутків серед педагогів, батьків, молоді та громадськості України,   виявлення математично обдарованих дітей та підлітків та сприяння розвитку їх здібностей, здійснення культурно-просвітницької діяльності через  сприяння розвитку культурних принципів та ідей, реалізації програм національно-культурного розвитку   та надання  допомоги талановитій творчій молоді. 
         Чимало планів та добрих справ реалізовано Благодійним фондом з початку своєї діяльності:
        Впорядковане місце поховання  Георгія Феодосійовича Вороного та його батька. У вересні минулого року засновниками Фонду там  посаджено 5 дубів, що символізують п’ять гілок (п’ятеро синів та дочок) на родинному дереві вченого, започатковано проведення в селі  Журавка  в той  день, коли   він відійшов у Вічність…,  Дня Пам’яті.
         Так, 20 листопада минулого року на місці поховання Георгія Феодосійовича Вороного та його батька Феодосія Яковича відбулося богослужіння, очолюване Єпископом Ніжинським і Прилуцьким Владикою Іринеєм - Керуючим Ніжинською єпархією Української Православної Церкви, на яке, для вшанування пам’яті славетного земляка, зібралися члени родини - правнуки: Вороная Ірина В’ячеславівна - вчитель математики загальноосвітньої школи м. Вітебська (Республіка Білорусь), Швець Неллі Григорівна - доцент Міжрегіональної академії управління персоналом (м. Київ), ад’юнкт-професора Міжнародної кадрової академії та Гришко Микола Вячеславович - військовий пенсіонер (м. Київ); праправнуки - Олександр та Катерина; Сита Галина Миколаївна - співробітник Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова; Нечай Тетяна Володимирівна - екскурсовод найвищої категорії, член правління Ліги екскурсоводів м. Києва, засновники та члени Фонду,   духовні особи: протодиякон отець Андрій, ієродиякон отець Андрій, Благочинний отець Миколай, інші гості, які запрошені для участі у заходах, місцеві жителі. Здавалося, сама природа сприяла проведенню цих заходів. День видався тихим та погожим. Урочисто та зворушливо звучав молитовний спів Варвинського церковного хору. Всіх присутніх єднала атмосфера добра, святості та чистоти. Саме такі людські якості в повній мірі були притаманні Георгію Вороному та членам його родини.

        В квітні цього року  проведено комплекс культурно-масових заходів, приурочених 143-й річниці з дня народження вченого. В цей день до Журавки приїхали численні гості: члени  родини Вороних, засновників фонду, представники місцевих органів влади, вищих навчальних закладів області та м. Києва, студентська та шкільна молодь.
       Ось,  як описала цей день районна газета «Слово Варвинщини»: «Урочисто, натхненно і зміс­товно 28 квітня в с. Журавка  від­­значали річницю з дня на­родження славетного земляка, зна­­ного і шанованого в усьому сві­ті ученого-математика Гео­р­­гія Феодосійовича Вороного.  Вже зранку на майдані біля сільського будинку культури, де відбувалося основне дій­­ст­во, вирувала святкова ме­­туш­­ня. У повітрі ніби витав дух тор­жества, а сільські ву­лиці  на­повнились гомінким ба­га­­то­го­лоссям, променистим смі­хом. Яскраві концертні но­мери да­рували присутнім учас­ни­ки сіль­ської художньої само­дія­­ль­ності. Чарувала своїм різ­но­­бар­в’ям вис­тав­ка-яр­марок май­ст­рів на­род­них ре­­ме­сел Чер­нігів­щи­ни. Хто­сь про­сто роз­­гл­я­­дав ви­роби, ми­лую­чись су­вені­ра­ми з глини, аму­­ле­тами, вишив­ка­ми, обере­га­ми, карти­на­ми умільців, а хто й купував на згадку».
         В рамках цих заходів біля могили вченого, на кула­жин­сь­ко­му кла­довищі, проведено мітинг-реквієм. Пам’ять видатного нау­ко­в­ця вшанували хвилиною мов­чан­ня та покладанням кві­тів.
         Після мітингу-реквієму, на шкільному подвір’ї, відбулася урочиста лінійка та відкриття меморіальної  гранітної дошки з написом:  «Постановою ради Міністрів України від 27 січня  1990 року № 13  Журавській середній школі присвоєно ім’я Георгія Вороного».  Дошка виготовлена та передана школі нашим фондом.
            А потім відбулося нагородження переможців районного турніру юних математиків, який проходив саме в цей день в Журавській школі та  присвячувався 143-річниці з дня народження Г.Ф. Вороного. Почесними грамотами фонду та пам’ятними подарунками нагороджено  учнів-переможців:
 шестикласників – В. Левадну (І місце), І. Шкуліпу (ІІ місце), Є. Польовика (ІІІ місце);
 сьомих класів – Л. Луценко (І міс­це), К. Єфіменко (ІІ місце), І. Даценко (ІІІ міс­­це):
 восьмикласників - І. Погибко (І міс­це), А. Дрюк (ІІ місце), Н. Бойко (ІІІ місце).
           Вручили нагороди президент фонду Ольга Оберемко та  член фонду, начальник управ­ління освіти та науки Чер­нігівської обласної державної ад­міністрації Анатолій Заліський. Щоправда, «районка» про це жодним словом не згадала. В статті «Відзначено 143-ю річницю з дня народження Г.Ф. Вороного» написано, що переможців: «на­го­род­жено грамотами управління освіти рай­держадміністрації  та  пам’ятними  по­да­рун­ками  від депутата сільської ради О.М. Ди­рявка», які, до речі, в цей день не вручалися.
           Пам’ятними подарунками фонду були також відзначені  Журавська школа та вчителі районної гімназії і Вар­винської ЗОШ, які підготували до ма­тематичного турніру учнів, що  зайняли перші місця.
              Завершилися урочистості загальними зборами засновників та членів фонду, підбито підсумки роботи за звітний період, обговорено програму подальших дій та основні напрямки роботи фонду на перспективу.     
            Відзначено також призерів обласної та Всеукраїнської олімпіад. За підсумками обласної математичної олімпіади Почесні грамоти фонду, пам’ятні сувеніри з  його символікою та  книги   «Георгій Вороний. Вчений, який випередив час на  століття»  вручено  всім її переможцям.  Окрім того, п’ятьом переможцям   обласної  олімпіади,  які зайняли  перші місця та нагороджені дипломом 1 ступеню,   також вручені ще й грошові премії фонду. Призери Всеукраїнської олімпіади з математики Палій  Олена   та  Латоніна Марія також одержали від фонду Почесні  Грамоти, пам’ятні сувеніри  та грошові премії.
                 Реалізовуючи програму сприяння розвитку культурних принципів та ідей, національно-культурного розвитку та надання допомоги талановитій творчій молоді представники фонду, на запрошення Чернігівського Палацу дітей та юнацтва, взяли участь в роботі журі та нагородженні переможців та відзначенні учасників  конкурсу „А я  справжній  українець ”, та «А я просто українка», які відбулися, за участю учнів 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Чернігова  у  грудні 2010 р.  та березні 2011 р.       
          Фонд тісно співпрацює з засобами масової інформації: республіканською газетою „Голос України” та «Урядовий кур’єр»,   Всеукраїнською тижневою газетою „Сіверщина”, обласною газетою «Деснянська правда», «Гарт»,  районною газетою «Слово Варвинщини», обласною телерадіокомпанією та ін. З початку діяльності фонду  підготовлено та розміщено  в засобах масової інформації ряд  публікацій, теле-  та радіопередач. Зокрема, здійснено звукозапис передачі на обласному радіо „Вечірній урок”, інтерв’ю президента благодійного фонду Оберемко О.М.  районному телебаченню «Оріон» щодо відзначення річниці з дня народження вченого та репортаж про урочисті заходи в с. Журавка.    
        В числі гарних справ фонду – робота над створенням музею Георгія Вороного та його родини при Журавській загальноосвітній школі 1-111ст. імені Г. Ф. Вороного. На кошти фонду розроблено та презентовано в Журавці  «Архітектурно-художнє рішення інтер’єру та обладнання  приміщення  шкільного музею» в с. Журавка (виконавець − ПКМ «Арт-Центр», керівник - заслужений діяч мистецтв України, художник Борис Степанович Дєдов). Нині здійснюється співпраця з архівними установами та навчальними закладами, в яких працював вчений щодо формування експозиції майбутнього музею. І хоча створення музею стоїть в числі першочергових завдань, «зрушити з місця» його вирішення, через відсутність коштів,  поки що не вдається.
          Проте, надії ми не втрачаємо, шукаємо шляхи вирішення цього питання, звертаємося до всіх небайдужих, хто читає зараз ці рядки, приєднатися до благородної справи: вшанування пам’яті Великого сина України, його родини, вклад яких у світовий технічний прогрес неоціненний… . Музей потрібен нинішнім і прийдешнім поколінням, як мірило пам’яті, як нагадування якого ми роду-племені… Щоб не були манкуртами, бо багато важливої інформації вже втрачено безповоротно і  неможливо відтворити її, ні в пам’яті людській, ні в документах…. Продовження                               
Категорія: Статті (Українська мова) | Додав: fond_voronogo (11.11.2011)
Переглядів: 862 | Рейтинг: 4.0/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz