БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 98
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Прогноз погоди

Каталог статей

Головна » Статті » Статті (Українська мова)

Георгій Вороний. Вчений, що випередив час
Минулого тижня в Чернігівській обласній універсальний науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка, в рамках заходів облдержадміністрації з відзначення 145-ї річниці від дня народження нашого видатного вченого-земляка, відбулася презентація збірника статей і матеріалів «Георгій Вороний та його родинне оточення».

У своєму виступі в.о. заступника голови облдержадміністрації Юрій Музика підкреслив важливість і необхідність роботи, пов’язаної з увічненням пам’яті наших видатних земляків.

– Чернігівська земля виплекала багато талантів, яких пам’ятає, шанує, якими щиро пишається, – зазначив він. – Серед знаних в Україні та поза її межами – уродженець Варвинщини Георгій Вороний, котрого називають найяскравішою особистістю в історії математики кінця ХІХ – початку ХХ століття, творцем геометричної теорії чисел. Сьогодні його нащадки віддають данину поваги Георгію Вороному за його грандіозний внесок у світову науку.
Ведуча заходу, бібліотекар відділу краєзнавства Вікторія Солонікова, ознайомила присутніх із життєвим і науковим шляхом видатного вченого. Георгій Федосійович Вороний народився в Журавці, тоді Полтавської губернії, 28 квітня 1868 року в сім’ї професора російської словесності Феодосія Яковича Вороного. Закінчив Прилуцьку гімназію, Петербурзький університет. Працював за призначенням професором Варшавського університету. У 1897 році Георгій Вороний захистив докторську дисертацію, а в 1907 році – обраний членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук. Учений прожив яскраве, але коротке життя. На 40-му році, 20 листопада 1908 року, помер у Варшаві. Душею і серцем він завжди линув до своєї малої батьківщини, до села Журавки на Варвинщині, де його й поховали згідно із заповітом. Тут він у період своїх літніх вакацій писав наукові праці. Архів Вороного зберігається в інституті рукописів Національної бібліотеки імені Вернадського.

Головним об’єктом, який обрав для вивчення Вороний, була теорія чисел – найдавніша галузь математичних знань, відома з часів Стародавньої Греції. Хоча деякі твердження, що були висловлені тисячоліття тому, й досі залишаються не розв’язаними. А спроби довести їх народжують нові дослідження. Одним із них стала геометрія чисел – абстрактна наука, що виникла на межі XIX-XX століть. Її творцями стали німецький математик Герман Міньковський і Георгій Вороний. Роботи останнього були визнані геніальними ще за життя вченого. Майже кожна його наукова праця (а їх було 12) стала поштовхом для нових напрямів і методів досліджень. З часом у 70-х роках ХХ століття виявилося, що результати Вороного, абстрактні по суті, дають математичний апарат для практичних застосувань у багатьох сучасних галузях знань: комп’ютерній графіці, створенні штучного інтелекту, молекулярній біології, астрофізиці тощо. Застосування діаграм Вороного (таку назву отримав метод) настільки широке, що в Південній Кореї, в Сеулі, створено дослідницький центр, який із 2004 року щорічно проводить міжнародні симпозіуми в різних країнах світу. Сьогодні все частіше стали звертатися до діаграм Вороного у своїх творчих проектах художники, скульптори, архітектори, дизайнери.




Про це можна прочитати в репрезентованому збірнику. У ньому вперше зібрано не тільки публікації, розміщені в різний час у ЗМІ, спогади рідних вченого, відгуки про його інтелектуальну спадщину та її значення для людства, а й уміщено найбільш повне зібрання родинних світлин. Книга також має публікації та спогади про членів родини вченого, які теж багато зробили для України. Батько Феодосій Вороний – учитель Немирівської гімназії, професор російської словесності Ніжинського ліцею князя Безбородька, директор Кишинівської, Бердянської та Прилуцької чоловічих гімназій, один із засновників недільних шкіл для бідних у Києві. Він зустрічався із Тарасом Шевченком та передав школам подарунок поета – 50 примірників його «Кобзаря».

Старший син Олександр Георгійович, який працював головним лікарем Яготинської лікарні, іще в 30-ті роки минулого століття проводив наукові роботи, намагаючись знайти спосіб побороти онкологічні захворювання, мав деякі позитивні напрацювання, але не зміг завершити свою працю через репресії та заслання, де і помер. Молодший син Юрій – піонер національної трансплантології, який у 1938 році першим у світі здійснив пересадку трупної нирки хворій і відкрив добу трансплантології.

У книзі йдеться і про дружину Вороного та його доньок, про традиції та атмосферу в родині вченого, про його наукову спадщину, її значення для людства, про заходи із вшанування пам’яті вченого та пошанування його в цілому світі, про непросту долю будинку Вороних, плани щодо створення музею Георгія Вороного. Про ці та інші цікавинки можна прочитати на сторінках збірника, ілюстрованого цілою колекцією історичних та сучасних світлин.
Докладно про зміст збірника, пошукову роботу та безпосередньо випуск розповіла президент Благодійного фонду ім. Г. Ф. Вороного Ольга Оберемко, особливо відзначивши активну підтримку редактора книги, кандидата фізико-математичних наук Галини Ситої.

Велич генія математики, чиї відкриття актуальні і в пізнанні Всесвіту, і у сучасних галузях знань, у своїх виступах підкреслили директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, академік Ярослав Яцків і радник Посольства Республіки Польща в Україні Анна Кузьма.

Надзвичайний інтерес аудиторії викликали виступи правнучки Г. Вороного, доцента МАУП, ад’юнкт-професора Міжнародної кадрової академії Неллі Швець-Вороної, авторів публікацій – Повноважного посла України, народного депутата Верховної Ради України першого скликання Володимира Желіби, заслуженого вчителя України Михайла Дідовця.

Видання стало результатом великої роботи, проведеної цілим колективом дослідників, членів Благодійного фонду Георгія Вороного, науковців, краєзнавців, істориків, журналістів. Зібрано унікальні документи та спогади, багато з яких опубліковано вперше. Презентоване видання – це ще один крок до відновлення в пам’яті нашого суспільства імені великого сина України Георгія Вороного та членів його родини, які в сторінку історії нашої держави вписали не один яскравий рядок. При цьому не мріяли ні про багатство, ні про власну славу. Видання розраховане на краєзнавців і науковців, педагогів, студентів, школярів, усіх тих, хто любить рідний край, цікавиться історією Чернігово-Сіверської землі та її видатними земляками.

Ярослав КАРАНДА
http://www.hvilya.com/blog/
Категорія: Статті (Українська мова) | Додав: fond_voronogo (17.03.2013)
Переглядів: 1518 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz