БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 96
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Прогноз погоди

Каталог статей

Головна » Статті » Статті (Українська мова)

Подвижники духу
ВІДДАНИЙ РІДНІЙ ЗЕМЛІ
 Чи дізнається світ про українського математика Георгія Вороного?
 Міністру Закордонних справ України
пану Арсенію Яценюку
 
     У 2008 році виповнюється 100 років пам'яті визначного українського математика Георгія Феодосійовича Вороного (1868-1908), наукові дослідження якого залишили глибокий слід в сучасній математиці.
 
     Г.Ф. Вороний народився 16(28) квітня 1868 р. в с.Журавка кол. Полтавської губ. (нині Варвинський р-н Чернігівської обл.) в родині відомого своєю просвітницькою діяльністю професора Феодосія Вороного. Закінчив Прилуцьку гімназію (1885), Петербурзький університет (1889), був залишений при університеті для підготовки до професорського звання. Після захисту магістерської дисертації (1894) призначений професором Варшавського університету, 1897 р. захистив докторську дисертацію. З 1898 р. також декан
механічного факультету Варшавського політехнічного інституту. 1907 р. обраний членом-кореспондентом Петербурзької АН.
 
       З   Журавкою  Г. Вороний  був тісно пов'язаний  упродовж  всьoго свого життя - щорічно приїздив до рідних на літній відпочинок, тут обмірковував свої наукові праці. Тяжка хвороба  нирок стала причиною його ранньої смерті. 20 листопада 1908 року Георгій  Феодосійович Вороний помер у Варшаві. Згідно з останньою  волею вченого, він похований у Журавці.
 
       Роботи вченого знайшли своє продовження сáме в наш час. Зокрема, його два обширних останніх мемуари, в яких побудовано математичні об'єкти -  діаграми Вороного, - нині  широко вживають в багатьох актуальних напрямках науки, зокрема, в  комп'ютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем, мікробіології, радіаційній фізиці, фізичній хімії, астрономії, астрофізиці, кристалографії, медицині, археології, антропології, картографії тощо. Діаграми Вороного використовуються фахівцями самих різних галузей знань  практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Японії, Австралії, Гон-Конгу, Новій Зеландії тощо.
 
       За останні 20 років вийшло кілька грунтовних монографій, присвячених діаграмам Вороного. В різних країнах світу проводяться конференції, школи, присвячені діаграмам Вороного та їх застосуванням. Так, у серпні 2002 року в Ратджерському університеті (США) проходила літня школа з діаграм Вороного. У 2004 році в Токіо (Японія) були започатковані щорічні ISVD-симпозіумиї (Міжнародні симпозіуми з діаграм Вороного). Другий Міжнародний ISVD-симпозіум відбувся в жовтні 2005 року в Сеулі (Південна Корея), організована вона була Дослідницьким Центром з Діаграм Вороного, який створено в Сеулі. У березні 2006 року в Лейдені (Нідерланди) проходив Міжнародний колоквіум з діаграм Вороного. У жовтні 2006 року  відбувся наступний ISVD-симпозіум в Калгарі (Канада). У липні цього року у Великій Британії (Гламорган, Уельс) відбувся четвертий VD-симпозіум.
 
       Архів ученого зберігається в Інституті рукописів Національної ім. В.Вернадського бібліотеки України. У 50-х роках Інститут математики НАН України видав повне зібрання наукових праць Г.Вороного (в трьох томах). Починаючи з 1993 року, Інститут математики провів три міжнародні конференції, присвячені розвитку тих напрямів науки, які були започатковані Вороним, за участю фахівців багатьох країн світу, праці конференцій були видані Інститутом. Особливою увагою користується двотомне видання "Voronoї's Impact on Modern Science"  (1998, 504 стор.), в якому взяли участь фахівці з 18 країн світу. Український переклад оглядових статей цього збірника був виданий у 2003 році.
 
     У вересні 2008 року в Києві планується  наступна, четверта міжнародна конференція, присвячена діаграмам Вороного і розвитку інших питань, які розробляв Вороний, основним її організатором має виступити Національний педагогічний університет імені М.Драгоманова. За пропозицією організаторів ISVD-симпозіумів, цю конференцію планується провести спільно  із п'ятим Міжнародним ISVD-симпозіумом.
 
     У листопаді 2006 року Президія НАН України зверталася до Міністерства закордонних справ України з проханням підтримати ініціативу Інституту математики про включення імені Г.Вороного до списку осіб, пам'ятні дати яких відзначаються комісією ЮНЕСКО на   Міжна- 
родному рівні. Звернення НАН України було підтримано окремим листом провідних вчених-математиків НАН України. На жаль, представлені документи в свій час не були передані до комісії ЮНЕСКО. Нещодавно нам стало відомо, що у вересні ц.р. комісія ЮНЕСКО буде остаточно визначати імена вчених, пам'ятні дати яких відзначатимуться на Міжнародному рівні у 2008 році.
 
       Заслуги Вороного належно поціновані, створені ним поняття і методи виявились найвищою мірою затребуваними, про що свідчить широке вживання іменних термінів "формула Вороного”, "діаграма Вороного”, "метод Вороного”.  Що ж стосується широкого загалу, то, на жаль, ім'я Георгія Вороного залишається йому невідомим. Відзначення 100-ї річниці пам'яті вченого, крім суто наукових цілей, має на меті ознайомити наукову громадськість зі здобутками української науки минулих років і сьогодення, підняти її вартість в очах світової наукової громадськості і тим самим  зміцнити "наукову ауру нації", що дуже важливо в наш час становлення держави.
 
        Просимо Вашого втручання для виправлення ситуації і внесення імені Георгія Вороного до переліку імен визначних діячів науки і культури, пам’ятні дати яких у 2008 році відзначатиме міжнародна громадськість по лінії ЮНЕСКО.  
 
К.Ситник, академік НАН України
Л.Яковишин, Герой України
В.Шевченко, професор
О.Закусило, доцент
С.Комісаренко, академік НАН України та АМН України
Д.Павличко, Герой України
О.Головко, доктор історичних наук
 
Газета "Літературна Україна”  № 32 (5220)  від 23 серпня 2007 року
Категорія: Статті (Українська мова) | Додав: fond_voronogo (10.11.2010)
Переглядів: 328 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz