БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІМЕНІ

Георгія Вороного

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 98
Форма входу
Випадкове фото
Пошук
Прогноз погоди

Каталог статей

Головна » Статті » Статті (Українська мова)

МАТЕМАТИК ІЗ ЖУРАВКИ
До 120-річчя від народження Г.Ф.Вороного


А.Риженко, вчитель восьмирічної школи № 13 м. Прилуки

 

Георгій Феодосійович Вороний народився 28 квітня 1868 року в с. Журавці колишньої Полтавської губернії (тепер Чернігівської області).

Батько Г.Ф.Вороного Феодосій Якович Вороний, магістр російської словесності, був професором Кишинівської, Бердянської, а згодом і Прилуцької гімназій. Ф.Я.Вороний був людиною передових, демократичних поглядів і в цьому дусі виховував своїх дітей. Перебуваючи у відставці, брав діяльну участь у роботі Прилуцького сільськогосподарського товариства. В Журавці на свої кошти заснував школу, приміщення якої збереглося і до наших часів.

Георгій Вороний навчався спочатку (до 5 класу) в Бердянській гімназії, згодом у Прилуцькій, яку закінчив у 1885 році. Саме до гімназичних років відноситься і перша друкована праця Г.Ф.Вороного: «Розклад многочленів на множники, засновані на властивостях коренів квадратних рівнянь».

На початку серпня 1885 року Вороний приїхав в Петербург з метою вступити в університет і присвятити себе заняттям з математики. З перших же місяців перебування в університеті він поринув у наполегливу, систематичну, працю. Крім програмової, читав і додаткову літературу. Щоб користуватися працями іноземних математиків, Вороний продовжує вивчати французьку і німецьку мови, а згодом і англійську. Разом з тим записи у його щоденнику свідчать про те, що він багато читав книг поза навчальною програмою.

Студентський щоденник залишає враження, що його автор займатися впівсили не умів, будь-яку роботу виконував добросовісно, самовіддано. В одному місці він згадує про те, що колов собі вночі пальці шпилькою, щоб не заснути в час, призначений для занять.

Вже до закінчення університету Г.Ф.Вороний був багато в чому сформованим ученим.

Після блискучої здачі екзаменів і закінчення університету починається новий період в житті Г.Ф.Вороного. Для вченого настала пора, коли основну частину свого часу він міг віддати математиці.

Влітку 1894 року Г.Ф.Вороний переїхав до Варшави, де і починає свою професорську діяльність в університеті. В рукописі 1895 року містяться деякі результати дослідження в новій галузі, яка стане його улюбленим предметом – що загальній теорії визначених квадратичних форм. Влітку 1896 року була надрукована його монографія «Про одне узагальнення алгоритму безперервних дробів». По складності розв’язувальної проблеми і по глибині застосованих методів робота є одним з найблискучіших досягнень вітчизняної математики. Цю роботу Г.Ф.Вороний подав в Петербурзький університет в якості докторської дисертації, захист якої відбувся 6 квітня 1897 року. Ще раніше, 29 грудня 1896 року, Академія наук присудила Вороному за дослідження, викладені в магістерській і докторській дисертаціях, премію імені академіка В.Я.Буяновського. Ім’я Вороного стає широко відомим в наукових колах.

З цього часу Г.Вороний звертається до нових проблем теорії чисел.

В усій подальшій творчості Вороного можна вказати лише на три роботи, пов’язані з теорією алгебраїчних чисел. Одна з них – повідомлення, зроблене на Х з’їзді російських природодослідників і лікарів в 1898 році в Києві – «Про число коренів порівняння 3-го ступеня при простому модулі». Друга – доповідь на міжнародному з’їзді математиків в 1904 році в Гейдельберзі «Про одну властивість дискримінанта цілих функцій». І рукопис «Замітки з приводу останньої теореми Ферма…» є останньою роботою її автора.

Саме в загальній арифметичній теорії квадратних форм присвячені дослідження Г.Ф.Вороного. Тут він одержав фундаментального значення результати і створив нові і глибокі геометричні методи дослідження. Це зробило його разом з Мінковським творцем геометрії чисел.

Після захисту докторської дисертації Вороний був призначений ординарним професором Варшавського університету по кафедрі чистої математики (з 1 серпня 1897 року) і рівно через рік – ординарним професором Варшавського політехнічного інституту по кафедрі математики.

В 1989 році Московське математичне товариство обрало Г.Ф.Вороного своїм членом. На цей час з’являються в пресі його дослідження з аналітичної теорії чисел. Вони ще більше зміцнили наукову репутацію вченого.

На жаль, незабаром його починають мучити приступи підступної хвороби. Після перебування влітку 1908 року в рідній Журавці і в результаті самовідданого догляду за ним з боку дружини Вороний відчув себе краще, і йому здалося, що здоров’я зміцнилося. Але це був лише тимчасовий відступ хвороби. 20 жовтня хвороба різко загострилась, і після тяжких мук Георгій Феодосійович Вороний помер 20 листопада 1908 року на 41 році життя.

Особливістю Г.Ф.Вороного було гармонійне поєднання в його могутньому таланті обдарувань геометра й аналітика. Його рукописи, що за життя не були опубліковані, дають великий додатковий матеріал про нього як про невтомного винахідника нових аналітичних співвідношень, як блискучого віртуоза математичного аналізу.

Особливо близький нам Г.Ф.Вороний і тим, що його діяльність є одним із проявів спільності культури братніх народів. Видатний учений віддав всі свої сили справі розвитку вітчизняної культури і став одним з найвидатніших діячів нашої вітчизняної науки.

Категорія: Статті (Українська мова) | Додав: fond_voronogo (25.10.2010)
Переглядів: 756 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Мова сайту

Враховуючи численні побажання та з метою допомоги відвідувачам сайту, запроваджується GOOGLE ПЕРЕКЛАДАЧ. Фонд та адміністратор сайту не несуть відповідальності за якість перекладу та достовірність перекладеного тексту.

Контакти

Благодійний фонд імені Георгія Вороного

Україна, 17620, Майдан Центральний, 2
с. Журавка, Варвинський район, Чернігівська область,
тел. (0462)93-52-57

Код ЕДРПОУ: 36326631,
Р/р 26007000002204
в "Банк "Демарк"
м. Чернігів МФО 353575

Оберемко Ольга Миколаївна
м. т. 094-988-62-57
e-mail: Oberemko.O@gmail.com

Друзі сайту

Дідовець Михайло Леонтійович

Заслужений вчитель України, лауреат міжнародної премії в галузі вивчення точних наук,
м.т. 066-968-02-34

Сита Галина Миколаївна

Кандидат фізико-математичних наук
т. (044)278-66-39

ТОВ "Дружба Нова" - Генеральний директор Гайдай Сергій Анатолійович

смт. Варва Чернігівської області, вул. Горького, 8
тел. (04636)2-11-73, (04636)2-12-78

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Locations of visitors to this page

Copyright fond im Voronogo ©
Конструктор сайтів - uCoz